Doterajší priebeh spolupráce

💡

Od poslednej konzultácie ste spravili veľký kus roboty. Možno až príliš. A veľa vecí bolo riešených horúcou ihlou. A zbytočne. Marketing treba kontrolovať. A takisto spend hodín. Mám pocit, že si Qusion uleteli. Veľmi.

Web 

marketingové nedostatky z fáze I.

a) story / nestihli jsme, chceme dotočit (Qusion nabízejí video-zázemí /issue: máme je využít? / příběhové video je důležité a musí sledovat strategii brandu);

b) provázání se socials (ikony)

c) uspokojivý kontakt (plus budoucí změna sídla)

d) písně, videa / edukativní, life-style, referenční testimonials (Q. nabízejí řešení, ale viz issue, tzn, brand-design "items" by neměly být součástí obsahů vůči získanému %) - a na určité kompetence by mělo probíhat výběrové řízení

e) blog

f) ladička (applikace) (Qusion chtějí dodat ještě v rámci fáze I - ale nemusí být a po důsledném nacenění ji můžeme převést do fáze II

g) multilang

h) obchodní podmínky / doplnit adresu pro reklamace

i) eshop: / nevíme, jaká je formální komunikace se zákazníky (nutná revize, aby "péče" automatických emailů splňovala brand

j) eshop: / nefunguje automatické zasílání dokladů (faktur) zákazníkovi

k) eshop: /napojení na jiného přepravce, než jen Česká Pošta

💡

K bodom: a/ využite až keď budete mať poriadne spravenú stratégiu, cieľovky a posolstvo d/ dajte zatiaľ testimonials, ktoré ste si zozbierali. Je to must-have e/ to je už prednastavené v Shopify g/ na toto treba myslieť zo začiatku, budete to riešiť pluginom? akým? i/ toto treba poriadne nastaviť j/ cez koho vystavujete FA? Prepojenie so Shopify býva obtiažne k/ aj toto býva problém, cez koho plánujú riešiť exporty?

brandové nedostatky z fáze I.

l) logo v patičce - logo a slovní název. designová chyba

m) ilustrace u produktů, zakladatelů - designová chyba

n) copywrite - toto by měla být marketingová položka - neboť výkonnostní marketing těží z dobrého copy (SEO musí umět najít náš web podle klíčových slov) - myslím, že toto jsme skoro nezvládli, nutná je revize od profesionálů - a jakmile brand uzavřeme z tohoto hlediska, přesuneme tuto položku do výkonu /

o) imagové fotky (revize: jsou správně vybrané? jak dlouho s nimi můžeme vystačit, než bude nutná změna?) / po revizi a strategii - toto opět můžeme začít používat výkonnostně

💡

Do webu by som ďalšie peniaze za copywriterov už nedával. Funguje vám to. A zmeny si viete spraviť aj sami. Navrhujem ale začať pracovať s mockupmi napr. vo Figme.

fáze II

p) brandpositioning

q) strategie komunikačních kanálů (které směřují k webu a prodeji)

r) média plan

s) rozdělení kompetencí na technické (technická podpora), brand, marketing - a následné vytvoření pracovního týmu s měsíčními náklady, ještě před vstupem %

t) aplikace (jako podpora prodeje), investice (pro rozšíření výroby)

Resumé:

 • Qusion založili template na Shopify a šablonu podle našich připomínek (2-3 kola) upravovali. My jsme dodali fotky produktové a imagové (100%), copywrite (98 %), design brandu (ilustrace, font, manuál)
 • trvající nesoulad v zacházení s ilustracemi (někdo došlo k mírnému vybočení z designu ilustrací)
 • chybě použití loga+názvu (souhlasíme, že nestačí jen logo, ale logotyp s názvem chceme vytvořit pečlivě),
 • volba šablony nebyla diskutována (zvolili bychom jinou, která umožní např. centralizovat název produktu pod fotku s produktem),
 • pozadí barvy webu a pozadí barvy s poli produkty jsou nouzové východisko,
 • nebyl konzultován "tone of voice", - copywrite webu (původně chybný, vytvořený Qusion) nebyl konzultován, ale následně upraven podle požadavků (ale i to bylo nouzové řešení a je nutné dodělat revizi a novou strategii, viz 1n1p, návazně multilang 1g ).

💡

Založenie Shopify a výber šablóny je pre niekoho, kto s tým má skúsenosti, záležitosť na 1 MD. Nahádzanie obsahu 1 MD. Riešili ste to bez predchádzajúcich mockupov? To je škoda, určite nie best practice.

Finančně fáze I - vytvoření webu: 216h x 1200 / cca 260tis. - know how pro start up (včetně outsorsingu profesionálů, s nimiž Q. řešili nacenění produktu, anebo nastavení Fb Ads): dalších cca 140-340K (detailní rozpočty jsme nedostali). - celkem Q. vyčíslují svou investici pro fázi I: 400-600 K Podle "termsQ": - investici z fáze I, +meetings (1-2 týdně), +možnost okamžitého (ale splatného) cashflow (150tis.) vyjadřují vstupem 30(33)% (Tj. ale fuck up!) Lavvu: - kromě spolupráce s Q. jsme pracovali (a sami hradili) dalšími HR, bez nichž by se proces neobešel: grafik, copywriter, news-letter-writer, 2 fotografové, sounddesigner; všechny procesy jsme koordinovali; - zajišťovali výrobu, packaging, fullfillment, odesílání - platili jsme Fb Ads (27500 kč, za období prodeje 40 ks, 3-30.12.2020. - celkové náklady z naší strany: TBC

💡

Úprimne? Nereálny reporting hodín. Mám nacenený nový web od SoundsGood. Celý front end na mieru vďaka Headless, vyššia rýchlosť, prepojenie so Shopify, možnosť kopírovania pre jazykové mutácie. Odhad pracnosti? 100 - 200 hod. (6 -12.000 eur)

💡

Úprimne? Pozrel by som sa na plnenie rozpočtu za outsourcing od profesionálov. Tiež by som sa spýtal koľko z toho reálne fakturovali a preplatili a koľko je deal-for-deal (agentúry bežne fungujú takto).

Původní nabídka (září) za 34%, zněla: - web(eshop) za 60-120 K, - příprava marketingu (know-how?, finančně předem nespecifikováno), - dodání aplikace (za sníženou cenu) - oslovení investora (5-10 mio, při dalším ředění 15 %)

🔴

Veľký red flag. Ak vedia viac ako o 200% prestreliť tvorbu webu, dával by som si pozor na všetky ostatné aktivity.

Obsahová konfrontace k fázi I. - Výkonnostní marketing neleží jen na straně Qusion. Lavvu do něj zasahuje přípravou brandu, designu, copywrite; zkušební spoluprací bylo zjištěno, že Qusion nemají tyto části procesu vykonávat a vždy bude potřeba outsorsing dalších profesionálů (je jedno, jestli ze strany Lavvu, anebo zdrojů Qusion - neboť je vždy nutné jasně vyčíslit jejich cenu - a nikoliv ji vztahovat pod výši %, pokud budou tito profesionálové dodávání Qusion - neboť je to zcestná úvaha o úsporách - ke kterým Qusion vybízí - a ve výsledku je to ztráta pro Lavvu (%)) - V současné nabídce vůbec nefiguruje zajištění investice (5-10mio). - V současné nabídce není vytvoření hudební aplikace. (Jen ladička.., což je plánovaný nástroj webu, která je už ready).

💡

Chalanov nepoznám, ale toto mi príde ako veľa false promises. Nič nefunguje tak ako má. A vy s nimi idete ďalej do investície.

FB Manager

 • vlastníkem je Lavvu, ale i Qusion (nastavení tak provedli oni - poté, co dostali přístup dovnitř účtu);
 • uvnitř FB Manager byla Qusion přidána ještě Agentura Petr Handlíř - který analyticky nastavuje Fb Ads (anebo funguje jako poradce, a exekutivu provádějí Qusion).
 • Další osobou uvnitř FB Manager je ještě námi dodaný copywriter - který vytváří Fb Posts.
 • Fb Ads byly vytvářeny ze strany Qusion - ale obsahově i designově nebyly úplně v pořádku (mimo brand, mimo tone of voice, bez strategie), - a byla vždy žádána náprava
 • Qusion připojili k FB manager také IG / (nejsme si jisti, jak placené Ads fungují (propisujís e) na IG, neboť tomu nerozumíme). IG ale obsluhujeme sami (také zatím bez strategie a ohledu na ostatní komunikační kanály).
💡

Instagram reklamy sú nezávislé na Instagram obsahu. Nastavujú sa cez Facebook Manager a z hľadiska času oproti Facebooku je to len o jednom prekliku medzi cielením reklamy. Zaujímalo by ma, čo hovorí Petr Handlíř na výsledky. Či je s nimi spokojný a na koľko sa vie dostať s ROAS a PNO (viď. neskôr).

Strategie 

 • žádná není. Výkonnostní marketing (v tuto chvíli jen Fb Ads) anebo Google (z hlediska webu) spravují Qusion, resp. nechávají si sami outsorsovat (Petr Handlíř).
 • Voláme po Media planu a dalších strategiích (marketing i brand), a chceme uspořádat brainstormingy s profesionály, vyřešit brand-positioning a návazně marketingový plán.
 • Qusion, na schůzkách chtějí toto zajistit svými profesionály; nicméně dále ve svých "terms" uvádějí: že toto vyřešíme my a oni sami (viz bod 7, Terms Qusion)- abychom ušetřili. Např.: Máme naceněnou nabídku z agentury BlueGhost (brand-positioning, komunikační kanály) na 40K (8x5 hodin, á 1000 kč, 3 externí lidé v týmu).

💡

Agentúrna práca býva dosť drahá. Toto mi príde ako dobrá cena. Odporúčam ísť s agentúrou a nečakať na Qusion.

Social media content

 • nyní jen Fb, Ig: staráme se my (externě náš copywriter, což ale stále není součástí výkonu, a lze to považovat maximálně za péči o komunitu, bez zacílení na sales, postrádáme konzistentní copywrite, viz výše).
 • Využíváme emailing (newsletters), který doporučuje jako efektivní až při větší databázi.

💡

Content na social media určite nie je performance marketing. Ako taký nemá vlastne až takú pridanú hodnotu na sales, skôr na brand a komunitu. Nechajte si to vo vlastnej réžii, po dobre vypracovanej komunikačnej stratégii to zvládnete aj interne.

Prodej 40 ks

 • Fb Ads: 27500 kč.
 • Copywrite (externí): cca 5tis.,
 • Newsletters: cca 5tis.
 • Fotky: cca 5tis.
 • (nepočítám svůj čas na koordinaci, briefování, získávání obsahů /textů, fotek.. )
 • Rozpočty nejsou zřetelné. Procesy nejsou efektivní.
 • Kompetence nejsou rozdělené správně.Na straně Qusion musely vznikat velmi vysoké náklady (400 K!) : )
💡

Môj pocit je, že PNO je niekde na úrovni 28% ( 42 500 / 150.000), čo je extrémne veľa. Pre predstavu, by sme ich za minulý rok stiahli z 15 na 10%.

PR

 • Mohl to být skvělý nástroj už v prosinci, ale nevyužili jsme jej.
 • Vyšel jen 1 článek online.
 • Ozvala se nám TV Nova, a natáčí s námi reportáž.

💡

PR vie byť často najefektívnejší nástroj. Ale musí vám ho robiť niekto, kto sa v tom pohybuje. Ja mám žiaľ kontakty len na SR. Qusion vám tu mal nejako pomáhať? Prípadne oslovte Blue Ghost.

(poznámky pod čarou):

Přestože je hodnota společnosti aktuálně "0", musíme vytvořit "korporátní strukturu" ze strategických pozic zajišťujících chod společnosti (myslím, 1-5 pozic), které obsadíme pomocí % (přímo, vesting nebo opce), ještě před vstupem anebo současně se vstupem Qusion, s tím, že ještě odložíme dalších 10%pool pro budoucí potřebu.

Je nutné vypracovat detailní rozpočty, budoucí platy a mezníky, po kterých dojde k čerpání %. Nesmíme dopustit další budoucí ředění podílu, což je issue vzhledem k nutné investici (rozšíření výroby, 1-3 zaměstnanci..; budoucí IT aplikace).

Pokud Qusion obsadí 27 % (cc 30% z 90%), musíme adekvátně dělit nejen zisk, ale i provozní náklady, tkže 150K jako vratná pomoc v cashlflow je bullshit.

💡

Len reminder → Hodnota spoločnosti určite nie je 0. Ste v nej pánmi vy a určite si tam musíte spraviť poriadok.