Nie, neboj sa, kurzy anger manažmentu mi netreba, to len píšem o Knihe mesiaca február, ktorou je Kopni do té bedny od Setha Godina.

Marketér a známy bloger Seth Godin napísal viacero dobrých kníh, ktoré v mojom reading liste trčali skoro dlhšie ako Antigona od Sofoklesa. (A tá tam je ako súčasť povinného čítania už od piatej triedy. Nie, stále som ju neprečítal). Mojou prvou voľbou od Setha bola malá červená, ani nie 100-stranová kniha od Melvil Publishing. A bol som prekvapený. Kniha s prehľadom strčila všetky objebné biznisové buchle do kapsy.

Nebuď ovca a poraz svoj jašteričí mozog

Hlavnou myšlienkou je chopiť sa iniciatívy. Začať pretavovať nápady na činy. Otvoriť si ďalšiu hipsterskú kaviareň. Naprogramovať nový Facebook. Alebo poslať svojho šéfa kade-ľahšie. Nastaviť sa na nový cieľ a namiesto neustálych kecov o začínaní konečne začať.

Ide o vystúpenie z rady, porazenie vlastnej lenivosti, váhavosti a pochýb, ktoré sú hlavnými prekážkami úspechu. Pravým víťazstvom je uvedenie vecí do pohybu. Väčšina ľudí pred pochybami cúvne, iniciatíva je vzácna a preto cenná.

Hranice neexistujú, prehrávať je normálne

Ak by neexistovala žiadna kritika a bariéry, čo by si robil? Keby si mal na TEDx vystúpiť s vlastným prejavom, o čom by bol? Choď a urob to!

Nestačí s tým iba začať, projekt treba aj dokončiť. Väčšina vecí sa rozbije. Väčšina nápadov zlyhá. Väčšina iniciatív zlyhá. Nauč sa zvládať riziko i porážku. Veď ten, kto prehráva, najčastejšie víťazí. A ak nikdy neprehrávaš, tak máš buď z pekla šťastie alebo si nikdy nič nezačal.

Víťazov od porazených odlišuje iniciatíva

Kopni do té bedny pomôže každému, kto má v hlave svoj vysnený projekt, ale bojí sa toho, že mu to nevyjde. Knihu za 200Kč prečítaš za tri hodiny, no môže u teba spôsobiť zásadný životný obrat. Tak čo, vezmeš iniciatívu do svojích rúk a konečne svoj projekt hodíš na papier? Alebo budeš ďalej bezcieľne surfovať internetom? Ja sa idem pustiť do druhej Sethovej knihy. S ďalšími tipmi sa vidíme o mesiac!

P.S.: Prikladám môj obľúbený úryvok z knihy.

Kopni do té bedny