Prišiel čas, kedy som si povedal, že moja súčasná práca je síce super, ale chcelo by to vyskúšať niečo nové.  A tak som sa prvý krát v živote ocitol v situácii, kedy som sa stal aktívnym hľadačom práce. Pre niekoho hrozivá predstava, ja si toto obdobie celkom užívam. Čo som sa počas neho naučil?

Pracuj vo firme, ktorej produktom dôveruješ

Hneď z úvodu si treba uvedomiť, že nie je dôvod na paniku. Priaznivá ekonomická situácia a startupový boom sú dôvody, prečo na teba čaká pracovná pozícia doslova na každom kroku. Asistent audítora v KPMG, underwriting assosiate v Dell, operátor v servisnom centre O2? Ďakujem, to nie je nič pre mňa. Niekomu možno práca radového korporátneho zamestnanca vyhovuje. Ak ťa ale netlačí čas, neskáč hneď po prvej príležitosti.

Vízia

Aká je tvoja osobná vízia? Ak nevieš, v akej oblasti sa zamestnať, začni tým, že si spíšeš, v akých schopnostiach a zručnostiach je tvoja výhoda. Potom porozmýšľaj nad tým, kde máš mezdery a prípadne aj nad aktivitami, ktoré ti ich pomôžu eliminovať. Nemusí sa jednať iba o zručnosti, ktoré napíšeš priamo do životopisu (napr. Photoshop), ide aj o povahové črty ako empatia alebo tvoje hodnoty a zásady. Premysli si tiež, pri ktorých činnostiach sa cítiš dobre a skús zistiť, či sa dá nájsť práca, v rámci ktorej by si mal za ne zaplatené.

Napríklad ja rád behám a baví ma marketing. Keď sa mi naskytla možnosť robiť marketing pre projekt spojený s týmto športom, hneď som vedel, že to je niečo pre mňa.

Knižný tip: Ak ťa zaujíma hľadanie práce snov, mne celkom pomohla knižka Váš osobní startup: Připravte se na budoucnost, investujte do sebe, změnte svou kariéru od zakladateľa LinkedIn Reida Hoffmana. V nej napríklad tvoje smerovanie závisí od troch častí skladačky: tvoje aktíva, ašpirácie a hodnoty a tržná realita. 

Pracovné ponuky, to nie je len Profesia a študentský veľtrh..

Keď už máš akú-takú predstavu o tom, čo chceš robiť, je čas na samotné hľadanie – a nnikdy nejedz samie že ho odbiješ za hodinku alebo dve! V prvom rade využi svoje kontakty a nadviaž nové. Obdobie bez roboty je ideálny čas na navštevovanie všemožných akcií a tiež malý networking. Ak nebudeš pôsobiť zúfalo a to, že hľadáš prácu nevytrúbiš hneď v druhej vete, určite sa nájde veľa ľudí, ktorí budú poznať niekoho, kto práve hľadá zamestnancov. Asi ťa neprekvapí, že cez svoje kontakty máš oveľa vyššiu šancu na úspech ako bez nich. Odporúčam knihu od Kietha Ferraziho Nikdy nejedz sám. Ak si ju prečítaš, tvoje šance na úspech sa zvýšia o 77%. Dobre, to číslo som si vymyslel, ale prečítaj si ju. Naozaj.

Zaujímavosť z knihy: Podľa prieskumu o tom,ako si ľudia hľadajú zamestnanie, autori štúdie zistili, že ľudia s k informáciám o ich práci dostal vo väčšine prípadov od známostí zo slabými väzbami a nie od tých, s ktorými sa stretávajú pravidelne. 

Ak ti ani kontakty nepomôžu, využi skupiny na LinkedIn či Facebooku (Nevieš ktoré? Napíš mi). Progresívne firmy často hľadajú iba tam, takže ťa Profesia či Jobs.cz nezachránia. To skús šťastie skôr na stránkach svojích obľúbených firiem. Študentské veľtrhy sú často masovky, kde nájdeš 99% nezaujímavých vecí a len 1% tých, ktoré sú pre teba relevantné. Napriek tomu môžu byť práve oni miestom, kde sa stretneš so svojím budúcim zamestnávateľom. Dôležité je sa pripraviť dopredu a prejsť si katalóg vystavovateľov. A nachystať si zaujímavé otázky, ktorými si získaš malé bodíky u personalistov ešte pred poslaním životopisu.

Keď sme už pri tom životopise, čítal si už tento článok?