V minulom článku som sa pozrel na to, ako a kde si môžeš nájsť prácu snov. Dnes na túto tému naviažem ďalším krokom a tým je písanie životopisu. Ak sa na svoje CV pozeráš ako na nutné zlo, dnes ti ukážem, že práve vďaka nemu môžeš ísť na pohovor s nesmiernou výhodou.

Kde sú tie časy, keď bol na životopis formulár ako na vysvedčenie, stačilo prepísať roky na aktuálne a bol hotový? Doba sa mení a ak chceš uspieť dnes, musíš sa odlíšiť. Veď komu sa chce čítať 485. nezaujímavý životopis v rade? Že nevieš ako zaujať? Tu je odo mňa pár osvedčených tipov ako napísať dobrý životopis:

Hlavička je najdôležitešia

top

Kde ti padnú pri životopise oči ako prvé? No predsa na vrch. Daj si záležať, aby si tam mal všetky podstatné detaily a tiež odkazy na sociálne siete. Ak si myslíš, že si ťa HR-ista nepreverí aj inde, si na omyle. Na jednej prednáške som počul, že až polovica personalistov si ťa vyhľadáva aj na sociálnych sieťach. Prečo im to teda neuľahčiť?

Tip: Ja vkladám odkazy do PDF ako hyperlinky po kliknutí na znak sociálnej siete. Používam na to program Foxit Reader, ktorý ti oproti Adobe Reader odporúčam aj pre milión ďalších dôvodov. Ale o tom snáď nabudúce.. 

Určite ti neuniklo, že mám v hlavičke okrem údajov aj fotku. Pri dileme foto/nefoto sa skôr prikláňam k prvej alternatíve (ak teda neposielaš životopis do USA). Volím pri tom skôr kruhový ako obdĺžnikový formát. Je to viac fresh a ak si mladý (alebo sa ako mladý snažíš vyzerať), je to určite vhodnejšie.

Ďalšou vecou, ktorú ti odporúčam, je do hlavičky vložiť slogan. Nemám pri tom na mysli heslá typu:

Som analyticky mysliaci a ťažko pracujúci tímový hráč.

Skôr mi ide o popísanie toho, prečo práve teba by si mali vybrať. Aká je tvoja hlavná konkurenčná výhoda? Daj si na tom záležať. Zlý slogan ťa totižto môže veľmi rýchlo odpísať. Ja nad sloganom strávim zvyčajne aj 30 minút. Hrám sa s vetami, skloňovaním a väčšinou nepokračujem ďalej, kým s ním nie som na 100% spokojný.

Obsah nejde cez kopírák

Je dobré mať pripravenú šablónu životopisu. Musíš si ale uvedomiť, že šablóna je šablónou preto, aby si ju mohol upravovať. Koľko poznáš okolo seba ľudí, ktorí hovoria, že poslali 30 životopisov a ani z jedného miesta sa im neozvali? Ani sa nečudujem, ak na miesto marketéra písali o tom, ako obracali hamburgery v USA. Aj jedna skúsenosť sa dá popísať rôznymi spôsobmi. Napríklad také obracanie hamburgerov:

  1. na marketing: Dennodenne som sledoval kúpne chovanie amerických spotrebiteľov.
  2. na analytickú pozíciu: Všimol som si, že chlapi kupovali hamburgery 4x častejšie ako ženy. Tiež si objednávali 2x menej veggie burger.
  3. na prácu pokladníka v Tescu: Obracal som hamburgery. Ale bolo to v USA.

 Rozhodujú najmenšie detaily

Pre tých, ktorí tvrdia, že záľuby v životopise nemajú čo robiť, mám jeden odkaz. Svoje koníčky tam určite nedávaj, ak tvoja príslušná sekcia vypadá takto:

Záľuby: čítanie, pozeranie filmov, príroda, zvieratá, kamaráti, šport.

Určite vieš, že sa to dá napísať aj lepšie. O čom chceš mať prípadný pohovor? O tom, že si sa pri obracaní hamburgerov nadrel ako otrok alebo o tom, ako bolo v Laponsku? Alebo ako si zakladal študentský spolok? Buď konkrétny! Čítaš knihy? Aký je tvoj obľúbený autor? Zamestnávateľovi sa predaj presne taký, aký si. Nič neprikrášľuj, veď on to potom tak-či-tak zistí.

Tip: Ja svoju sekciu záujmy odlišujem aj vizuálne. Namiesto suchého vymenovania záujmov pridávam ku každému hobby čiernobielu ikonu a záľubu bližšie popíšem. Parádna databáza ikon je na stránke Flaticon. Spolu s rozlíšením Awesome Screenshot, ktoré som popisoval tu, máš pri troške šikovnosti všetky ikony zdarma. 

záľuby

Neodflákni ani chlp a už vôbec nie záver

Veľa ľudí v životopise nevyužíva posledný riadok v pätičke. A to je škoda. Mne sa napríklad osvedčilo dávať tam, pre akú firmu bol životopis vypracovaný (spolu s logom) a k akému dátumu. A to úplne jednoducho:

Created for a job application in {logo} on 10/03/2016.

Neuveríš, aký to má efekt.

Nechaj si poradiť

Ako som to spravil ja? Najprv som si vytipoval tri ponuky. Na všetky som upravoval životopis aspoň pol dňa a potom som sa pýtal najbližších na spätnú väzbu. Po zapracovaní pripomienok som CV nechal 24 hodín odležať, spravil som korekcie a až potom som ho odoslal. 100% success rate. Náhoda? Určite nie – všetko je to iba o tom správnom prístupe.

A nakoniec FAQ

Q1: Prečo máš životopis po anglicky?

Ak predpokladám, že pri výkone práce bude potrebná angličtina (čo je v mojom prípade tak 99% pravdepodobnosť), namiesto toho, aby som deklaroval úroveň angličtiny len slovne, ukážem ju v celom životopise, aj keď to zamestnávateľ priamo nepožaduje.

Q2: Prečo máš životopis červený?

Životopis vždy farebne zladím s logom spoločnosti, v ktorej hľadám miesto. Okrem toho, že to vyzerá vizuálne krajšie, dokazuje to, že životopis neprešiel iba cez klasické copy+paste, ale dal som si na ňom záležať.

Tip: Ak sa ti zdá, že to je práca navyše, tak ver, že táto vychytávka ti zaberie maximálne 10 minút. Využi jednoducho tzv. brush tool, pomocou ktorého si označíš rovnaký farebný odtieň, aký má logo. 

Q3: Aký program je pre tvorbu životopisu najlepší?

Program, v ktorom robíš životopis, nechám na tebe. Najlepší asi používajú Photoshop, ale zázraky sa dajú spraviť aj v jednoduchom MS Powerpoint. A ak nie si zbehlý ani v jednom, nehanbi sa ani za MS Word. Hlavne ale posielaj zamestnávateľovi finálnu verziu v PDF.

Tip: Pre tých menej zdatných je tu stránka Kickresume. Len vyplnením pár položiek budeš mať behom chvíľky vizuálne pekný životopis, za ktorý sa nemusí hanbiť ani profík. 

Druhý článok zo série Čo som sa naučil pri hľadaní práce si práve dočítal a ja verím, že si sa aspoň pár vecami inšpiroval. Rady odo mňa neber ako 100% pravdu, ale kľudne experimentuj. Budem rád, ak článok zazdieľaš ďalej (s tým ti pomôže nový panel pod článkom). A daj mi vedieť, či moje rady zabrali, prípadne, čo funguje tebe 🙂